ZdraviJa otkriva: 13 najboljih prirodnih ulja za kosu

Avatar photo
ulja za kosu

Jesi li znala da tvoja kosa može biti zdrava, njegovana, puna volumena, nahranjena, sjajna – jednostavno blistavog izleda uz upotrebu prirodnih i esencijalnih ulja za kosu? U ovom tekstu donosimo provjerene informacije o tome kako u stvari ulja za kosu mogu da poboljšaju kvalitet same kose, ali i obrva i trepavica.

Kada su u pitanju ulja za kosu, zaista postoji pregršt vrsta i načina za njihovo korišćenje. Bilo da želiš da omekšaš kosu, izliječiš perut i suvu kožu glave, učiniš svoju kosu jačom i sjajnijom ili joj omogućiš brži rast, ulja su mnogo sigurnija i jednako efikasna kao i konvencionalni proizvodi za njegu kose.

Ona su takođe i ekonomičnija – jedna bočica tvog omiljenog esencijalnog ulja ili prirodnog ulja ne samo da mogu da njeguju tvoju kosu, već mogu pomoći i u smanjenju stresa, ublažavanju bola i borbi protiv kožnih infekcija.

Ulja za njegu kose je potrebno pronaći što kvalitetnija, od provjerenih proizvođača jer samo takva ulja mogu učiniti tvoju kosu ljepšom. Takođe, znači da ne treba da sadrže opasne hemikalije i kao takva su bolja za životnu sredinu i tvoj dom.

ulja za kosu

Zašto su prirodna ulja idealna za njegu kose?

Njegujuća djelovanja prirodnih ulja za njegu potrebna su svim tipovima kose kao i svim vrstama problema tjemena glave. Oni koji izbjegavaju tretmane uljima rizikuju ozbiljnija oštećenja kose izazvana vanjskim faktorima.

Aktivne supstance u aromatičnom i ljekovitom bilju predstavljaju komplekse smjese koje se sastoje od isparljivih tečnih i čvrstih sastojaka. Sastojci iz ulja predstavljaju komplekse vitamina, minerala ili zasićenih masnih kiselina koji predstavljaju najbolje sredstvo za njegu kože i kose.

Kosa najviše trpi promjene godišnjih doba, hemijske tretmane, stres i nezdrav način života. Potrebno je da joj pružiš dodatnu zaštitu i učiniš je blistavom i sjajnom na što prirodniji način.

Navešćemo neka od najboljih esencijalnih i prirodnih ulja koja se koriste u njezi kose. Odaberi ulje koje je najbolje za tvoj tip kose i koristi ga prema navedenim uputama.

Arganovo ulje – daje elastičnost kosi

Arganovo ulje ima moć da prodire u pore folikule dlake tako da djeluje na njenu elastičnost, vraća joj sjaj, obnavlja oštećene krajeve ali može uticati na rast dlake. Ulje u svom sastavu ima zasićene i nezasićene masne kiseline sterole, minerale i karotenoide.

Najvažniji sastojak je vitamin E koji utiče na zdraviji rast kose, ono sadrži antioksidanse koji utiču na stvaranje novih ćelija i na ishranu folikule dlake. Višestruka uloga marokanskog ili arganovog ulja je poznata od davnina. Upotrebljava se za otklanjanje peruti tako što se dva puta sedmično prije spavanja utrlja par kapi u tjeme i ostavi da djeluje preko noći.

Njegovo hidratantno dejstvo čini kožu tjemena zdravom i nahranjenom. Kosa postaje sjajnija, meka i zdrava. Ovo ulje je idealno za osobe koje imaju suvu kosu te kosu oštećenu farbanjem i hemikalijama jer poništava štetno dejstvo hemijskih sredstava kojima se kosa tretira.

Lako se nanosi. Par kapi ulja nanesite na dlanove, razmažite i onda pročešljajte vlažnu kosu prstima i par kapi nanesite na tjeme kako bi se pojačalo dejstvo. Najbolje je ulje nanijeti poslije pranja, kada se kosa obriše i prosuši.

Maska za kosu od arganovog ulja:

Izmiješajte sastojke u posudi i nanesite ih na kosu. Dobro umasirajte i umotajte kosu toplim peškirom. Masku ostavite 15 minuta da djeluje a nakon toga operite kosu šamponom. Poslije tog tretmana kosa je meka, sjajna i jača.

ulja za kosu
@pinterest

Kokosovo ulje – dubinska zaštita od pucanja i opadanja kose

Kokosovo ulje je bogato masnim kiselinama poput laurinske i linolenske kiseline koje mogu pružiti zdravu njegu za vašu kosu. Antioksidativna, antimikrobna, antibakterijska i antivirusna svojstva pronađena u kokosovom ulju čine ga savršenim za zdravlje kose i njegu tjemena.

Različite studije su pokazale da kokosovo ulje brzo i učinkovito prodire u kosu te pruža djelotvornu i dubinsku zaštitu od pucanja i opadanja kose. Ovo ulje je bogato trigliceridima koji dubinski hrane i štite folikule dlake i sprečavaju dalje ispadanje kose.

Antimikrobna svojstva pogodna su za tretman liječenja različitih infekcija vlasišta. Poboljšava zdravlje kose, potiče rast dlake, hrani i njeguje kosu te obnavlja oštećenu kosu. Preporučuje se da ga koristite jedan do dva puta sedmično ukoliko vam je kosa suva i lomljiva te sklona opadanju.

Možete ga nanijeti na tjeme i prstima proći kroz kosu, ostaviti da stoji pola sata a zatim isprati šamponom. Maske od kokosovog ulja za kosu su poželjan hranljivi tretman koji možete priuštiti sebi. Samo ili u kombinaciji sa uljem od badema ili jojobe djeluje snažno i bolje prodire do ćelija dlake.

Maska za kosu od kokosovog ulja:

  • 2 kašike kokosovog ulja
  • 2 kašike ulja od jojobe ili bademovog ulja
  • 1 žumanjce
  • par kapi soka od limuna

Izmiješajte sastojke u posudi i nanesite ih na tjeme glave. Umasirajte par minuta hranljivu masku i umotajte peškirom. Ostavite da djeluje sat vremena a zatim isperite šamponom.

Makadamija ulje – odstranjuje elektricitet iz kose

Kosa je željna nutrijenata koji su skoncentrisani u ulju makadamija. Mononezasićene kiseline iz ovog ulja štite tjeme i kosu od oštećenja, a moć brzog prodiranja pruža kosi potrebnu vlagu. Vitamin E podmlađuje i omekšava najoštećeniju kosu.

Ulje makadamije odstranjuje elektricitet iz kose, olakšava njeno oblikovanje, daje joj dodatni sjaj, pruža zaštitu od UV zraka te je čini mekom, sjajnom i glatkom. Zbog višestrukog djelovanja ulje makadamije uz arganovo ulje je hranljiv izbor koji možete priuštiti svojoj kosi.

Maska za njegu kose od ulja makadamija:

  • 2 kašike ulja makadamija
  • par kapi eteričnog ulja čajevca
  • malo aloa vere

Nanijeti na kosu izrađenu masku te ostaviti da stoji 15 minuta, zatim isprati šamponom bez sulfata.

Ricinusovo ulje – za brži rast kose, obrva i trepavica

Poznato je da se ovo ulje od davnina koristi za ubrzan rast kose, obrva i trepavica. Idealan je u borbi protiv peruti i opadanja kose. Redovna upotreba ricinusovog ulja, pomaže rastu gušće i jače dlake, pa kosa dobija zdraviji i ljepši izgled. Omega-9 masne kiseline u ulju hrane kosu i sprečavaju isušivanje tjemena glave.

Za blaži dnevni tretman, utrljaj vrlo malu količinu ricinusovog ulja u tjeme ili kosu (ovisno o tome koji dio treba pomoć). Ovo ulje je gusto i viskozno tako da su i male količine dovoljne za velike površine. Kasnije ulje isperi sa kose zatim operi kosu blagim šamponom.

Osim toga, odličan efekat ima i na koži – uklanja strije i bore, te kožu čini blistavom i elastičnom.

ulja za kosu
@pinterest

Bademovo ulje – sprečava opadanje kose

Ukoliko vam u većoj mjeri opada kosa ili osjećate da kvalitet kose značajno slabi možete isprobati djelovanje bademovog ulja u tom slučaju. Prirodni protein iz ovog ulja njeguje kožu glave, čineći vašu kosu jačom i zaštićenom od daljeg opadanja.

Podstiče rast nove kose tako da je bademovo ulje odličan vid svakodnevne njege. Kako biste se riješili ispucalih krajeva, beživotne kose i ostalih problema isprobajte djelovanje ovog ulja na svom tjemenu i pratite djelovanje. Kroz nekoliko dana korištenja trebalo bi da se uoče promjene u strukturi kose.

Visok sadržaj vitamina E u bademovom ulju posebno je koristan za ishranu oštećene kose. Pružajući joj sve hranljive nutrijente kosi se vraća gustina i jačina. Možete da nanesete bademovo ulje uz par kapi eteričnog ulja ruzmarina i lavande i da masirate kožu glave kružnim pokretima kako bi povećali cirkulaciju i ublažili perut ukoliko je to još jedan od vaših problema.

Redovnim masiranjem kose navedenom kombinacijom ulja poboljšanje kvaliteta dlake je neizostavno i može da bude prva pomoć kod opadanja i prorjeđivanja kose.

Maska od bademovog ulja i avokada:

Pola avokada pomiješajte sa kašikom bademovog ulja. Dobro ispasirajte i nakon toga stavite masku na glavu duž cijele kose. Pokrijte kosu peškirom ili kapicom za tuširanje i ostavite da djeluje 40-45 minuta, a zatim isperite kosu šamponom bez sulfata.

Maslinovo ulje – vraća sjaj kosi

Ukoliko vam je kosa suva i bez sjaja, maslinovo ulje predstavlja najbolji izbor njege dlake. Ovo ulje bogato je vitaminima A i E koji pospješuju hidriranje kože glave ali i folikula dlake.

Ukoliko se farbate i primijetite da vam se kosa suši, da se teško češlja, možete napraviti jednostavnu masku od maslinovog ulja i meda kako biste što prije povratili sjaj svojoj kosi.

Maska od maslinovog ulja:

  • 3 kašike maslinovog ulja
  • 1 kašika meda
  • malo limunovog soka

Masku nanesite na kosu, dobro utrljajte i ostavite da stoji sat vremena. Nakon tog tretmana kosu operite šamponom. Ovaj tip njege je idealan za suvu i oštećenu kosu.

ulja za kosu
@pinterest

Kako eterična ulja djeluju na kosu?

Eterična ulja imaju sitne molekule koje kroz kožu veoma brzo ulaze u krvotok. Da bi se smanjila brzina ulaska u krvotok, eterična ulja treba miješati sa nekim od baznih ulja. Samim tim ćete smanjiti neka oštećenja na tjemenu kose.

Neke od najboljih eteričnih ulja koje treba da isprobate u svojoj njezi kose predstavljamo u nastavku teksta.

Lavanda – povećava broj folikula dlake

Studije su pokazale da ulje lavande ima efekat promovisanja rasta dlake. U istraživanju nad životinjama iz 2016. godine, lokalna primjena ulja lavande pokazala je da ono značajno povećava broj folikula dlake kod ženki miševa. Ono takođe ima antimikrobna svojstva i može se koristiti za borbu protiv bakterijskih i gljivičnih poremećaja.

Neke druge koristi ulja lavande su njena sposobnost da izliječi kožu glave i ozdravi suhu kožu i kosu. Ulje lavande isto tako ima moć da stvori mirnu sredinu, bez stresa, koji kao emocionalni faktor može doprinijeti opadanju kose.

Ruzmarin – stimuliše rast kose

Ulje ruzmarina je jedno od glavnih esencijalnih ulja za obezbjeđivanje debljine i rasta kose. Ovo ulje se koristi za povećanje celularnog metabolizma, koji stimuliše rast kose. Istraživanja pokazuju da ulje ruzmarina djeluje i kao minoksidil, konvencionalni terapijski tretman protiv gubitka kose.

Možda te zanima
SPF

Da biste koristili ulje ruzmarina za kosu, uzmite 3-5 kapi i izmiješajte ga sa isto toliko maslinovog ulja, a zatim umasirajte smjesu u kožu glave. Ostavite je u kosi 3 do 4 sata, a zatim operite kosu kao i obično.

Kamilica – prirodna farba

Da li ste znali da esencijalno ulje kamilice može da se koristi kao prirodna farba za posvjetljivanje kose? Kombinujte 5 kapi esencijalnog ulja kamilice sa kašikom morske soli i jednom trećinom čaše sode.

Koristite toplu vodu da biste stvorili pastu i nanesite smjesu na kosu. Umasirajte pastu u kožu glave i rasporedite je po dužini kose, te zadržite pola sata prije ispiranja. Ukoliko želite što bolje djelovanje, držite pastu dok sjedite na suncu.

Istraživanja sugerišu da 50 odsto žena redovno boji kosu i osjeća se atraktivnije odmah nakon tog čina, ali konvencionalni proizvodi za kosu koji se koriste za posvjetljivanje kose sadrže opasne hemikalije koje mogu izazvati brojne zdravstvene rizike. Izbor prirodne alternative će osigurati to da niste izloženi nezdravim proizvodima za bojenje kose kao što su formaldehid i hidroksid peroksid.

ulja za kosu
@pinterest

Kedar – usporava gubitak kose

Kedar se koristi za stimulisanje folikula kose povećanjem cirkulacije do glave. Ulje ove vrste bora može promovisati rast kose i spor gubitak kose. Takođe može da tretira i razne vrste alopecije. Studija sprovedena u Škotskoj uključivala je 86 pacijenata koji su bili podijeljeni u dvije grupe – jedna grupa koristila je kombinaciju kedrovog drveta, timijana, ruzmarina, lavandnih ulja i ulja jojobe.

Kontrolna grupa je dnevno koristila samo konvencionalna ulja. Nakon 7 mjeseci, 44 posto pacijenata u grupi esencijalnih ulja pokazalo je poboljšanje simptoma alopecije, dok je samo 15 procenata kontrolne grupe pokazalo to isto.

Ulje kedra se može nanositi na kožu glave i kosu. Dobro se izmiješa sa nježnim uljima poput ulja lavande ili kokosovog ulja.

Žalfija – smanjuje zapaljenja kože

Ulje žalfije smanjuje zapaljenje kože i reguliše proizvodnju ulja na koži. Međutim, možda najvažnije saznanje je da žalfija može pomoći u ublažavanju stresa i balansiranja hormona. Tri vrste gubitka kose mogu se povezati sa visokim nivoima stresa: telogen efluvium, trichotillomania i alopecia areata.

Žalfija se najbolje kombinuje sa uljem jojobe. Ova dva ulja mogu regulisati perut i spriječiti njen nastanak. Da biste olakšali stres, koji je povezan sa gubitkom kose, možete da raspršite ulje od žalfije u kući ili stavite nekoliko kapi na zglobove i dno svojih stopala.

Ulje limunove trave – umiruje svrab

Esencijalno ulje limunove trave ima ljekovita svojstva, može vam ojačati folikule dlake, umiriti svrab i iritiranu kožu glave. Studija iz 2015. godine utvrdila je da primjena ulja od limunove trave značajno smanjuje perut nakon sedam dana i još povećava svoj efekat nakon 14 dana lokalnog nanošenja.

Možete dodati 10 kapi ulja od limunske trave u svoju bočicu šampona ili regeneratora, ili možete umasirati 2-3 kapi u kožu glave zajedno sa svojim regeneratorom prilikom svakog pranja kose.

Menta – povećava debljinu dlake

U istraživanju nad životinjama iz 2014. godine, lokalna primjena ulja mente u trajanju od četiri sedmice pokazala je istaknute efekte rasta kose, povećanje njene debljine, broja folikula i dubine folikula.

Menta nudi prijatan osjećaj hlađenja kada se nanosi na površinu, a svojim umirujućim efektima pomaže u smanjenju upale kože. Pored navedenog, ulje mente može da poveća raspoloženje i smanji napetosti ili glavobolje.

Dodaj 2-3 kapi ulja mente u svoj šampon ili regenerator za brže buđenje tokom svog jutarnjeg tuša.

Kako prepoznati kvalitetna eterična ulja za kosu?

Kvalitetno eterično ulje mora da ima na sebi urednu deklaraciju sa kemotipom, na kojem piše 100% čisto eterično ulje. Aromaterapeuti otkrivaju i jedan jednostavan trik za provjeru kvaliteta eteričnog ulja.

Sve što treba da uradite je da nakapate na jedan papirni ubrus koju kap eteričnog ulja i ako ostane masni trag, onda nije čisto ulje. Znači da je miješano sa baznim uljem i da mu je porijeklo sumnjivog karaktera.

Nadamo se da će vam svi ovi savjeti biti od koristi, te da će vam ulja pomoći da vratite blistavost svojoj kosi.

 

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh