Čišćenje lica – ultimativni vodič za svaki tip kože

Avatar photo
čišćenje lica

Ko ne mašta o čistoj, elastičnoj koži bez akni, bora i podočnjaka? Donosimo ti ultimativni vodič za čišćenje, kao i objašnjenje kako pravilno njegovati svaki tip kože lica, ali i kako napraviti prirodne maske kod kuće.

Stanje i izgled kože lica ključni je pokazatelj našeg cjelokupnog zdravlja. Osim što djeluje kao prva linija odbrane tijela protiv bakterija i virusa, zdrava koža održava ravnotežu tečnosti i regulaciju tjelesne temperature.

Za zdrav izgled potrebna joj je pravilna njega zasnovana na svakodnevnoj rutini čišćenja i hranjenja kože kao i normalan san, bavljenje sportom i balansirana ishrana. ZdraviJa ti donosi korisne savjete i činjenice za čišćenje lica koje bi svi trebali znati kako bi pravilno njegovali svoj najveći organ na tijelu.

čišćenje lica
@pinterest

Koja je funkcija kože?

Poznato nam  je da se koža sastoji od tri glavna sloja – epidermisa, dermisa i hipodermisa koji se dijele u podslojeve. Svaki sloj odrađuje svoj dio zaštite a na nama je velika odgovornost koliko ćemo svaki sloj nahraniti potrebnim nutrijentima i zdravim životnim navikama.

Ćelije u površinskom sloju su obavijene lipidima (masnim kiselinama, holesterolom, keramidom). Ovi lipidi važni su za zdravu kožu – stvaraju zaštitnu barijeru i vezuju vlagu. Kad lipidi nedostaju, koža postaje suha i može biti zategnuta i gruba. Takođe, površinski sloj je pokriven slojem znoja, sebuma, keratina i mikroorganizmima poznatim pod nazivom hidrolipidni sloj.

Da bi naša koža bila zdrava, hidrirana i obavljala svoje mnogobrojne fukcije potrebna joj je dovoljna količina vode, lipida i humektanasa, odnosno sredstava koji su zaduženi da vlaže i zadržavaju vodu vaše kože.

Čišćenje je prvi korak u njezi kože jer tako odstranjujemo znoj i masnoću i sa njima sve nakupine na koži kao što je šminka, UV filteri i prljavština.

Možda će vas zanimati: Da li ste znali da jabukovo sirće čini magiju za vašu kožu?

Kako odabrati proizvod za čišćenje lica na osnovu svog tipa kože?

Čišćenje normalne kože

Normalna koža zahtijeva upotrebu blagih proizvoda koji poštuju ravnotežu pH kože. Bilo bi dobro da proizvod sadrži kamilicu ili lavandu koji uspostavljaju normalan pH kože. Takođe, potrebno je izbjegavati proizvode koji sadrže sulfate ili alkohol koji isušuju normalnu kožu. Ako si se zapitala kako proizvodi na bazi alkohola djeluju na kožu potrebno je da se informišeš o štetnosti.

Čišćenje suve kože

Ukoliko imate suhu kožu, koristite preparate koji će joj povratiti potrebnu vlagu, zadržati istu u koži i zaštititi je od spoljnih uticaja. Vlagu u koži ćeš obnoviti upotrebom hidratantnih proizvoda koji u sebi sadrže hijaluronsku kiselinu, glicerin ili ureu koji su odlični emolijensi odnosno sredstva koja povećavaju sadržaj vode u koži i čine je glatkom i elastičnom.

Nakon hidriranja, kožu je potrebno zaštititi od ponovnog isušivanja. Koža luči masnoće koje joj služe da sačuva vodu i spriječe dalje isušivanje, ukoliko je narušen sloj lipida odnosno masti neophodno je nanošenje ulja. Odlični prirodni sastojci koji omekšavaju kožu i vraćaju masnoću su kokosovo ulje, bademovo ulje, ulje noćurka, shea maslac ili kakao maslac.

Suva koža lica je sklona nastanku bora prije vremena, stoga, odlična prevencija iz prirode je smilje-biljka čije ulje briše bore. Potrebno je izbjegavati proizvode koji u sebi sadrže sulfate jer oni dodatno narušavaju prirodne masnoće u koži.

Čišćenje mješovite kože

Mješovita koža zahtijeva poseban pristup čišćenja s obzirom da ovaj tip ujedinjuje karakteristike masne i suve kože. Ovakav tip kože javlja se usljed pretjeranog rada lojnih žlijezda što dovodi do stvaranja sebuma u koži. Potrebno je da stvoriš ispravnu rutinu čišćenja koja obuhvata jutarnju i večernju rutinu. Znojne žlijezde se luče i tokom noći stoga je jutarnje čišćenje ključno.

Za ovaj tip kože dobar izbor su intenzivniji proizvodi poput gelova u kombinaciji sa pilingom koji će odstraniti odumrle ćelije kože, višak nečistoća i sebuma te očistiti pore i pripremiti ih za novi dan. Piling može biti mehanički, hemijski i enzimski.

Dermatolog je stručna osoba koja nanosi agresivnije pilinge na ovakav tip kože. Sama možeš izraditi piling za kućnu njegu i u nastavku ti donosimo jednostavne recepte. Takođe, poželjno je da se koristi preparat na bazi čajevca, idealan sastojak za njegu jer osvježava i uništava štetne bakterije prisutne na koži. Izbjegavaj proizvode koji u sebi sadrže alkohol jer bi mogli previše isušiti kožu.

čišćenje lica
@pinterest

Čišćenje kože sklone aknama

Za ovaj tip kože vrijedi pravilo da što su pore čistije, to će koža bolje upiti aktivne sastojke protiv akni, te će biti bolji efekat liječenja. Ovaj tip kože treba čistiti proizvodima koji sadrže antibakterijske sastojke i sastojke koji pozitivno djeluju na akne.

Tu spadaju proizvodi poput ekstrakta čajevca, salicilne, fitinske, mliječne ili glikolne kiseline ili benzil peroksida koji pomaže u isušivanju akni. Poželjno je koristiti glicerinski sapun za umivanje ili neki drugi sapun koji ne pjeni previše.

Treba izbjegavati proizvode teške i guste konzistencije, te proizvode na bazi ulja i voska. Preparat za akne nanosiš ujutru i naveče nakon čišćenja na dijelove zahvaćene aknama. Pored ispravne njege koja je ključna za ovaj tip, potrebno je da odrediš uzrok nastanka akni i da koriguješ ishranu i radne navike u cilju poboljšanja kvaliteta kože i cjelokupnog zdravlja.

Večernja rutina njege kože

Uloga večernje rutine čišćenja je da oporavi kožu i pruži intenzivnu njegu dok spavamo. Odabir preparata je individualan, prilagođen tvom tipu kože. Pravilna rutina sadrži sljedeće korake:

  • Očisti lice odgovarajućim sredstvom
  • Nahrani lice prije odlaska na spavanje bademovim, kokosovim ili uljem divlje ruže ili nanesi svoju omiljenu noćnu kremu

Jutarnja rutina njege kože

Jutarnja rutina njege kože ima za cilj da zaštiti kožu i pripremi je za nove izazove. Potrebno je pridržavati se formirane rutine koja bi trebalo da sarži sljedeće korake:

  • Umij se mlakom vodom ili blagim sredstvom za umivanje
  • Uradi jutarnju masažu lica uz dnevnu kremu prilagođenu tvom tipu kože, te na taj način otkloni jutarnji otok
  • Pomozi svom organizmu da se ujutru riješi viška tečnosti uz pomoć čaja od koprive ili toplog napitka od limuna, đumbira i meda
  • Poželjno je nanošenje prirodnih maski na lice, koje će tvoju kožu učiniti ljepšom

 

Šta ti mi preporučujemo?

Da bismo ti pojednostavili potragu za odgovarajućom maskom, ovdje je kratak vodič u kom su vrste maski raspoređene po sastojcima, a koje dalje treba tražiti na osnovu vrste kože ili stanja

  • Akne – Salicilna kiselina
  • Suva koža – Hijaluronska kiselina
  • Bore – Vitamin C ili drugi antioksidans
  • Rosaceae – Niacinamidi
  • Tamne mrlje – Ekstrakt korijena soje ili parlolida

ZdraviJa ti donosi recepte prirodnih maski i pilinga koje možeš sama izraditi kod kuće.

čišćenje lica
@pinterest

Recept za masku protiv suve kože

Na jedno svježe žumanjce dodajte kašiku meda, te dobijenu masku nanesite na lice i ostavite da stoji od 10 do 15 minuta. Nakon toga lice isprati vodom. Ovakva maska se preporučuje za svaki dan, posebno ujutro.

Možda te zanima
kafom

Recept za masku za suvu i normalnu kožu

Pomiješajte 100g meda sa sokom od jednog limuna. Dobijenu masku nanesite i ostavite da stoji od 10 do 15 minuta. Nakon toga, lice operite vodom.

Recept za masku za masnu i mješovitu kožu

Pomiješati malo vode i jojobinog ulja sa kašikom gline. Umiješati malo meda, te dodati još tečnosti ako je smjesa previše suva. Zatim dodaj nekoliko kapi eteričnog ulja od lavande. Drži masku 15 minuta. Isperi toplom vodom.

Pročitaj i ovo: Koža lica ti se masti tokom dana? – Imamo rješenje

Recept za masku za sve tipove kože

Pomiješaj kukuruzni skrob ili obično brašno i kurkumu, pa dodaj kašiku meda. Ukoliko je tvoja koža pretjerano masna dodaj malo limunov soka. Polako dodaj jogurt i pomiješaj sve dok se ne stvori kremasta pasta. Koristi manje ili više jogurta, po tvom ukusu. Nanesi masku na lice i vrat i ostavi da stoji 15-20 minuta. Koristi peškir za lice natopljen toplom vodom i isperi masku.

Piling za masnu i kožu sklonu aknama

Pomiješaj kukuruzno brašno sa kapima maslinovog ulja ili kokosovog ulja i utrljaj na lice zatim isperi mlakom vodom.

Piling za osjetljivu i masnu kožu

Sjemenke susama pomiješaj sa medom, dodaj malo čaja od kamilice i par kapi eteričnog ulja po želji i nanesi na kožu. Utrljati na kožu, ostaviti da stoji 10 minuta i isprati mlakom vodom.

Piling za sve tipove kože

Izrendati pola jabuke, dodati par kapi limuna, pola kašike ulja, malo meda i po želji kašiku jogurta. Utrljati na lice i ostaviti da stoji 10 minuta. Isprati mlakom vodom.

Pored pravilne njege kože lica odgovarajućim sredstvima, potrebno je da redovno spavaš jer se tokom sna organizam obnavlja i oslobađa stresa. Neizostavna je pravilna prehrana bogata svježim salatama, zelenim povrćem, bobičastim voćem, te unošenje dovoljne količine vode. Potrebno je izmijeniti navike koje si prepoznala da loše utiču na tvoju kožu i njegovati se pravilno.

Nadamo se da će ti ovi savjeti biti od koristi kako bi tvoja rutina njege kože bila što ljepša i ugodnija. Piši nam svoje utiske, ali i preporuke i savjete koje koristiš u svojoj rutini njege kože.

Možda ti bude interesantno: Njega usana u hladnim danima – recepti za balzam i piling za usne

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh