Matičnjak – djeluje antivirusno, jača nerve i imunitet + RECEPTI

Avatar photo
maticnjak

Matičnjak ili melisa je zeljasta biljka ugodnog osvježavajućeg okusa, sličnog limunu. Ova biljka u potpunosti oporavlja organizam, jača imunitet, koristi se kao lijek za mnoge infekcije, te čuva od virusa. Stari travari su ga nazivali “veseljem za srce” te tvrdili da svakodnevno pijenje čaja od matičnjaka obnavlja mladost, osnažuje mozak i uklanja depresiju.

Francuski travar Maurice Messegue je rekao:

“Za mene je ova biljka kraljica svih stimulirajućih trava. Nespretnom ljubavniku, nemirnoj glavi porodice, ženama opterećenim problemima, očajnicima i onima što ih prati osjećaj poraza u životu savjetujem ovu čarobnu biljku koja obnavlja organizam, vraća snagu i radost življenja.“

Pčele ga vole, pa zbog toga i nosi ime matičnjak (lat. Melissa officinalis) a nazivaju ga i melisa, limunčica, čelinjak, limunka, maternjak, pčelinja metvica, rojevac i macina trava. I danas se matičnjak upotrebljava u liječenju, doduše manje nego prije, ali je još uvijek zastupljen.

Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno ljekovite, mirisne, ukrasne, začinske, aromatične, medonosne i imaju industrijsku primjenu. Koji su sve zdravstveni prednosti matičnjaka, te kako ga možete koristiti, pročitajte u nastavku.

Zdravstveni benefiti matičnjaka

Jača nervni sistem

Matičnjak otklanja štetni uticaj psihičke i fizičke iscrpljenosti i nemira. Popravlja raspoloženje, smiruje um i suzbija anksioznost. Djelotvoran je kod osoba koje pate od nesanice. Pomaže pri održavanju zdravlja i rada nervnog sistema.

Djelotvoran je za studente i đake jer poboljšava pamćenje i pospješuje koncentraciju.

Pored toga, odličan je ukoliko se vaša beba svako veče budi i plače. Neposredno pred spavanje, u dječiju kupku ulijte prethodno pripremljen čaj od matičnjaka. Ovo će umiriti i olakšati dječiji san.

Dobar za probavu

Djeluje umirujuće na osjetljivi želudac, te pomaže u održavanju pravilnog rada probavnog sistema. Ublažava nadutost, napetost mišića abdomena i grčeve u želucu. Osim želudca, matičnjak umiruje sve probavne smetnje nastale kao posljedica stresa (gastritis, čir itd).

Ublažava menstrualne bolove

Čaj od matičnjaka ublažava grčeve u stomaku i mokraćnom sistemu tokom koji znaju biti jako bolni za vrijeme menstruacije. Takođe, umiruje premenstrualnu napetost.

Lijek za glavobolju

Ukoliko imate svakodnevne glavobolje, migrene, vrtoglavicu ili zujanje u ušima, ova biljka će vam olakšati sve tegobe. Ukoliko se pomiješa sa cvijetom lipe, snižava krvni pritisak.

Ljekovit za kožu

Čisti lice i umiruje akne i bubuljice, reguliše lučenje sebuma i dubinski hidrira. Umiruje osipe, ubode i nadraženost, doprinosi lakšem zarastanju ranica.

Možda te zanima
serija

Napravite čaj od matičnjaka

Čaj od matičnjaka se koristi još od davnina, a mnogi ga nazivaju eliksirom života. Pravi se od listova koji sadrže vitamin C, beta karoten te bakar, te pružaju mnogobrojna ljekovita svojstva

Priprema čaja od matičnjaka je vrlo jednostavna i upravo zbog toga bi se on svakako trebao naći u vašoj kuhinji. Čaj od matičnjaka vrlo rijetko uzrokuje nuspojave, pa je zato posebno koristan i za djecu.

Jednostavno jednu kašiku suhog lišća matičnjaka prelijte sa dva decilitra prokuhale vode. Ostavite da odstoji par minuta, a zatim uživajte u njegovom opojnom mirisu i okusu.

Tonik za njegu kože

Matičnjak je vrlo popularan u kozmetici. Od njega se prave losioni, tonici, hidrolati, kreme i slično. Tonik od matičnjaka odličan je za njegu masne i problematične kože, a pogoduje i mješovitoj koži, jer hidratizira i vraća  ravnotežu.

Za pripremu vlastitog osvježavajućeg tonika pomiješajte kašiku matičnjaka sa šoljicom hamamelisa, ostavite da stoji sedam dana. Zatim procijedite i koristite jednom dnevno.

Eterično ulje od matičnjaka

Ovo ulje ima antimikrobno, karminativno, analgetičko, antistresno i izrazito smirujuće djelovanje. Jak je imunostimulans i antivirotik. Koristi se za tretiranje nesanice, stresa, anksioznosti. Koristi se u sprejevima i tonicima za lice – osvježava i hidrira kožu.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh