Dinja se može koristiti i kao lijek i kao osvježenje

Avatar photo
dinja

Jeste li znali da, pored toga što je osvježavajuća, pa je se najčešće sjetimo tokom ljeta, dinja izuzetno ljekovita? Dinja (lat. Cucumis melo) je jedna od onih namirnica koje su zaštitni znak ljeta. Jednogodišnja zeljasta biljka, porijeklom iz Azije i Afrike je još prije više hiljada godina prenijeta i u druge krajeve svijeta.

U sebi sadrži beta-karoten, folnu kiselinu i vitamin C, kao i male doze vitamina B1, B2, B3, B4, B5, B6 i vitamina E. Od minerala u dinji se nalaze: kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum, natrijum, sumpor, cink, gvožđe i bakar.

Takođe, veoma povoljno djeluje na organizam kada su u pitanju alergije, suha koža, akne, anemija, astma, bolest u žuči, dijabetes, neplodnost, nesanica, gojaznost i zdravlje očiju.

Njen jedinstveni okus nailazi na podvojena mišljenja onih koji u njemu uživaju i onih kojima je previše egzotičan. ZdraviJa vam danas predstavlja razloge nakon čijeg će čitanja ova druga vrsta ljudi promijeniti mišljenje i početi uživati u okusu dinje.

Jedna porcija dinje od 150 grama sadrži:

  • 53 kalorije,
  • 0,3 g masti,
  • 13 g ugljenih hidrata,
  • 1,4 g vlakana,
  • 30% dnevne količine vitamina A,
  • 78% dnevne količine vitamina C.

Kod nekih kalifornijskih sorti izmjerene su i 100-postotne dnevne potreba vitamina A i C. Ova slasna voćka obiluje antioksidansima kolinom, zeaksantinom i beta karotenom, koji pružaju zaštitu od niza bolesti – od obične prehlade pa sve do raka.

S obzirom na to da 90-95% njenog sastava čini voda, idealno je voće za hidrataciju tokom vrućih ljetnih dana.

Sjemenke, koje su takođe jestive, sadrže proteine, vlakna i omega-3 masne kiseline u obliku alfa-linolenske kiseline.

Zašto treba da jedemo dinju?

Konzumiranje voća i povrća je povezano sa smanjenjem zdravstvenih rizika izazvanih lošim životnim navikama. Istraživanja ukazuju da redovna konzumacija namirnica kao što je dinja smanjuje rizik od gojaznosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.

dinja

U nastavku ćete se upoznati sa još nekim blagodetima dinje:

Starosna degeneracija makule – antioksidant zeaksantin ima zaštitnu ulogu na oko.

Astma – visok nivo beta karotena i vitamina C smanjuje rizik od razvijanja astme.

Krvni pritisak – biljna vlakna, kalijum, vitamin C i holin koji se nalaze u dinji pospješuju zdravlje srca.

Karcinom – ishrana bogata beta karotenom potencijalno štiti od razvijanja karcinoma prostate i debelog crijeva.

Varenje – visok sadržaj vode i biljnih vlakana pomaže u prevenciji konstipacije te pospješuje normalan rad digestivnog sistema.

Hidriranje – zbog visokog sadržaja vode, dinja je savršena užina za sprečavanje dehidriranja tokom vrelih ljetnih mjeseci.

Koža i nokti  – visok sadržaj vitamina A utiče na stvaranje sebuma i tjelesnih ćelija (koža i kosa). Visok sadržaj vitamina C pospješuje stvaranje i održavanje kolagena koji obezbjeđuje strukturu kože i kose.

Dinja nam, takođe, može pomoći i da smršamo. Ovo je 30 načina kako da obuzdate svoj apetit.

Ko treba da bude obazriv sa dinjom?

  • Osobe kojima su prepisani beta blokatori treba umjereno da konzumiraju dinju zbog visokog sadržaja kalijuma. Beta blokatori mogu da povećaju porast nivoa kalijuma u krvi.
  • Osobe kojima bubrezi ne funkcionišu normalno, pretjerano konzumiranje kalijuma može biti štetno.

Narodna medicina

U narodnoj medicini ovaj plod predstavlja lijek za osvježenje i psihičko smirenje. Posebno se preporučuje poslije obilnog znojenja, jer organizmu nadoknađuje izgubljenu tečnost i potrebne minerale.

U narodnoj medicini dinju koriste i za uklanjanje upale žučnih i mokraćnih puteva, kao i kod uboda, opekotina i terapije bola. Koriste se i obloge od iscijeđenog soka dinje, ili se narendana kriška ili kora stavi na bolno mesto.

U narodnoj medicini dinja se koristi za liječenje mnogih oboljenja, a u terapiji se koriste plodovi, sok i sjeme.

Protiv grčeva

Uzeti dvije kašičice sjemena dinje i dvije kašičice sjemena krastavca. Zajedno ih pomiješati i preliti sa 600 mililitara kipuće vode, ostaviti poklopljeno da stoji dva sata, zatim procijediti. Piti po 100 mililitara prije doručka, a po 200 mililitara prije ručka i večere.

Liječenje traje deset dana.

Protiv učestalog mokrenja

Pomiješati po dvije kašičice sitno izmrvljenog sjemena dinje i krastavca i jednu kašičicu usitnjenih peteljki višnje. Sve preliti sa 700 mililitara provrele vode i ostaviti da odstoji dva sata poklopljeno. Zatim procijediti i piti po 250 mililitara tri puta dnevno prije obroka.

Terapija traje pet dana.

Za osvježenje i jačanje organizma

Sok od dinje iscijeđen ručno ili u sokovniku treba pomiješati sa jogurtom, medom i limunovim sokom. Tako dobijenu mešavinu treba piti dva do tri puta dnevno po jednu čašu.

Možda te zanima
lubenica

Za njegu suve kože

Iscijediti sok svježe dinje, dodati istu količinu mlijeka i ružine vodice. Tako dobijeni losion nanositi na lice, uveče i ujutru, a po mogućnosti i češće. Jednom nanijeti losion ostaviti da stoji 20 minuta, a zatim oprati mlakom vodom.

jedi dinju

Ljekovitost i konzumacija sjemenki i čaja dinje

Sjemenke dinje posebno se preporučuju kod bolesti bubrega, pogotovo kod bubrežnog kamenca. Imaju rashlađujući efekat i idealne su za konzumaciju tokom ljeta. U Indiji, mljevene sjemenke dinje dodaju se u lassi (napitak od jogurta) i thandai (hladno mlijeko sa začinima), a cijele sjemenke u slatkiše i halve.

Plod, sjemenke i ulje od sjemenki, drevno su ljekovito sredstvo za liječenje raznih tegoba kao što su kašalj, temperatura, paraziti, želudačne, probavne, bubrežne i urinarne smetnje. Čaj od cvijeta dinje koristi se za iskašljavanje.

Napomena: Ako koristite beta blokatore ili imate slabije funkcionalne bubrege konzumirajte dinju u umjerenim količinama.

Kako birati dinju?

Birajte dinju koja je čvrsta, teška i simetrična a bez mekih tačkica ili oštećenja. U današnje vrijeme većina voća može da se kupi tokom cijele godine, pa tako i dinja. Ipak, slatkoća i sočnost će zavisiti od sezone kojoj to voće pripada.

Prije sječenja dinje, potrebno je dobro oprati koru (spoljašnji dio) da bi se smanjio rizik prenošenja salmonele na meso (unutrašnji dio).

Pored dinje, i ovih 20 namirnica će vam pomoći da hidrirate svoj organizam.

Kako uživati u dinji?

  • Jedan od najboljih i najlakših načina je isjeći dinju na manje kriške te je prije jela rashladiti.
  • Napravite tropsku voćnu salatu sa svježim ananasom, mangom i dinjom a sve na kraju pospite kokosovim brašnom.
  • Kockice ili loptice dinje dodajte u čašu vode ili limunade.
  • Dodajte kockice rashlađene dinje u grčki jogurt te poslužite umjesto sladoleda.
  • Napravite voćne ražnjiće od dinje, jagode i još nekog voća prelivene rastopljenom crnom čokoladom ili sa umakom od jogurta.
  • Dinja kao vrlo korisna namirnica može da se jede i na početku obroka, ali sa dodatkom malo soli i bibera da bi bila svarljivija. Pojedini svjetski gastronomi preporučuju konzumiranje samo sa biberom, iza čega treba popiti čašu dobrog vina. Ali, ovo mogu samo oni koji nemaju osjetljiv želudac.
  • Ko voli egzotiku, od dinje može da pripremi i salsu. Salsa predstavlja sos od kockica dinje u koje je dodan crveni biber, nasjeckan korijander i ljutike sa nekoliko kapi limuna. Ovako pripremljen umak servira se uz ribu i piletinu sa roštilja. Aroma dinje može da se pojača uz dodatak malo soka od limuna. Ko voli može da doda i malo cimeta u prahu, narezane svježe nane ili bijeli biber.

Dinja punjena jogurtom i voćem

dinja

Sastojci:

  • 2 manje dinje
  • 2 grančice mente
  • 20 g badema, isječenih na listove
  • 150 g krušaka
  • 1 crvena narandža
  • 400 g jogurta po izboru
  • 1 kašika sirupa od kruške
  • Prstohvat kardamoma

Priprema:

  • Dinju presijecite na pola i izvadite košpe te joj odsijecite vrh da bi mogla stajati da se ne prevrne (kao na fotografiji ispod).

isijeci dinju

  • Mentu operite i isjeckajte na sitno.
  • Bademe prepecite na tavi dok ne porumene.
  • Kruške ogulite i isijecite na kriške.
  • Narandžu takođe ogulite i isijecite, a sok koji iscuri sačuvajte u zdjeli.
  • Soku od narandže dodajte jogurt, sok od kruške i kardamom i miješajte dok ne dobijete glatku smjesu.
  • U smjesu ubacite mentu, kriške narandže i kruške te promiješajte.
  • Polovine dinje punite napravljenom smjesom, pospite prepečenim bademima i vaš desert je spreman.
  • Uživajte!

Recipe by: eatsmarter.com

Nadamo se da smo vam u ovom tekstu donijeli dovoljno razloga koji će vas “natjerati” da se zaputite do rve prodavnice i kupite ovo ljekovito voće.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh